Miejsce:
Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego
ul. Pocztowa 11
11-400 Kętrzyn
Termin: 2025-03-29 godz.11:00 → 2025-03-29
Organizator: Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego
Pracownicy Centrum Biblioteczno – Kulturalnego (CBK) zapraszają miłośników przeszłości ziemi kętrzyńskiej na kolejne spotkanie, które odbędzie się w sobotę 29 marca o godz. 11.00 w siedzibie CBK przy ul. Pocztowej 11 Tematem prelekcji, którą poprowadzi dr Krzysztof Kierski z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, będzie „Aparat bezpieczeństwa w powiecie kętrzyńskim w latach 1945 – 1956”.
Druga część prelekcji „Aparat bezpieczeństwa w powiecie kętrzyńskim w latach 1957 – 1990” zaplanowana jest jesienią br.
Zamieszczone fotografie pokazują kolejne siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP), który od 1956r. zmienił nazwę na Służba Bezpieczeństwa (SB). Pierwsza siedziba (lata 1945 – 1949) mieściła się w budynku przy ul. Pocztowej 6, druga (lata 1950 – 1960) w budynku przy ul. Mielczarskiego 5. Oba są obecnie budynkami mieszkalnymi. Trzecia siedziba (lata 1960 – 1990) mieściła się w budynku przy ul. Wojska Polskiego 5, w którym obecnie znajduje się Komenda Powiatowa Policji.
Poniżej zdjęć opublikowane są sprawozdania za rok 1947 ówczesnego pełniącego obowiązki kierownika PUBP, porucznika Zygmunta Królikowskiego do szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP) w Olsztynie. Materiały z Instytutu Pamięci Narodowej opracował niżej podpisany, dodając w nawiasach kwadratowych (kursywą) stosowne objaśnienia, w tym obecne nazwy miejscowości na terenie powiatu kętrzyńskiego. Zachowano w miarę oryginalną pisownię, poprawiając ewidentne błędy, jak również w różnych odmianach wyrazy „Niemcy” napisano dużą literą (w wielu dokumentach z tamtego okresu wyraz ten pisano małą literą).
Typ wydarzenia: inny
Forma wydarzenia: stacjonarne
Grupa odbiorców: wszyscy
↩ Lista wydarzeń tej biblioteki Lista wydarzeń dzisiejszego dnia
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Nie siedź – sieciuj!”
realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności