Miejsce:
ul. Ogrodowa 16, 14-300 Morąg
Termin: 2025-04-10 godz.17:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. K. I. Gałczyńskiego w Morągu
Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu serdecznie zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Gałęziowską autorką książki pt.: „Gdzie leży Morąg?”. Tematem przewodnim będzie publikacja zawierająca ilustrowany artykuł popularnonaukowy o wybranych elementach historii Morąga, o powstawaniu map oraz część katalogową ze zdjęciami i opisami map. Jest to przegląd kolekcji kartograficznej Działu Historii i Etnografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Są w niej mapy od XVII w. do pierwszej połowy XX w., opracowane i wydane przez Kaspara Hennebergera, Abrahama Orteliusza, Janszoona Willema Blaeu, Matthaeusa Meriana. Są to też mapy z oficyny Johanna Baptisty Homanna oraz inne dzieła kartograficzne.
Celem tekstu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem wskazywania miejsca, lokalizowania człowieka i jego emocji, w przestrzeni fizycznej i symbolicznej. Morąg jest przykładem miejsca, które istnieje i jako przestrzeń urbanistyczna i jako wspólnota wyobrażona. Gdzie więc właściwie leży?
Tego dowiemy się na spotkaniu już 10 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 w Sali wielofunkcyjnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Spotkanie z Małgorzatą Gałęziowską poprowadzą: Artur Sobiela – odpowiedzialny za proces wydawniczy książki oraz dr Emilia Figura-Osełkowska z Instytutu Północy W. Kętrzyńskiego. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Publikacja współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wydana przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, dzięki uprzejmości którego zostało zorganizowane spotkanie.
https://www.bibliotekamorag.pl/2025/03/gdzie-lezy-morag/
Udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami: winda, podjazd
Typ wydarzenia: spotkanie autorskie
Forma wydarzenia: stacjonarne
Grupa odbiorców: wszyscy
↩ Lista wydarzeń tej biblioteki Lista wydarzeń z dnia 2025-04-10
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Nie siedź – sieciuj!”
realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności